II.17. Služba pokretne knjižnice kao dio županijske mreže narodnih knjižnica
Sadržaj:
Kroz teorijska izlaganja i praktične primjere korištenjem konkretnih podataka iz vlastitog rada i iskustva, kao i primjera drugih knjižnica, knjižnicama i knjižničarima koje žele ili planiraju osnovati službu pokretne knjižnice izložit će se osnovne informacije potrebne za osmišljavanje projekta uvođenja usluge pokretne knjižnice. Bit će predstavljeni zakonski i podzakonski propisi na kojima se ova djelatnost temelji. Objasnit će se razlike između pokretnih knjižničnih usluga (kao što je npr. dostava knjige na zahtjev, do kućnog praga) i pokretne knjižnice, koja podrazumijeva znatno višu i zahtjevniju razinu organizacije posebne službe koja uz pomoć specijalnog vozila – bibliobusa, proizvedenog i uređenog po važećim standardima, djeluje kao specifičan, posebni odjel svoje matične knjižnice, sa zasebnim knjižničnim fondom i djelatnicima, vlastitim programom rada, ciljevima i zadacima, na točno utvrđenom području i s utvrđenim rasporedom dolazaka na dogovorena stajališta.
Kroz primjere dobre prakse iz djelovanja pokretnih knjižnica u zemlji, kao i iz inozemstva, polaznicima će se prezentirati moguća rješenja i načini rada pokretnih knjižnica koji su se pokazali uspješnima, predstaviti trendovi te mogući načini djelovanja suvremenih pokretnih knjižnica.
Namjena:
Webinar je namijenjen voditeljima županijskih matičnih službi i ravnateljima knjižnica u sklopu kojih se namjeravaju osnivati službe pokretnih knjižnica, ali jednako tako i onima koji žele unaprijediti rad svojih već postojećih službi pokretnih knjižnica. Također je namijenjen svim knjižničarima i drugim djelatnicima (npr. vozačima) koji će se zapošljavati u službama pokretnih knjižnica, ili već rade u takvoj službi, odnosno imaju afiniteta za rad u pokretnim knjižnicama pa o tome žele steći dodatna znanja i nove / veće kompetencije ili ih zbog drugih razloga profesionalno zanima ovo specifično područje knjižničarstva. Može biti zanimljiv i koristan i studentima knjižničarstva koji tek ulaze u struku kao zasebna i vrlo specifična grana knjižničarstva.
Ishodi učenja:
Za polaznike koje zanimaju nove službe pokretnih knjižnica:
Polaznici će usvojiti znanja potrebna za osmišljavanje i izradu projekta uvođenja usluge pokretne knjižnici, koji će uključivati:
– Identifikaciju potreba za uslugama pokretnih knjižnica na području županije, grada ili pojedinih općina
– Izradu nacrta mreže potencijalnih stajališta pokretne knjižnice
– Odabir vrste i tipa vozila za obavljanje pokretnih knjižničnih usluga, ovisno o vrsti terena i veličini mreže stajališta
– Aktivnosti u uvođenju pokretne knjižnične usluge (nabava i opremanje specijalnog vozila; zapošljavanje i edukacija odgovarajućeg osoblja; kontakti i informiranje korisnika o novoj usluzi, njenom sadržaju, ciljevima, namjeni itd.; promidžba usluge)
– Mogućnosti financiranje projekta osnivanja nove službe, uključujući EU fondove
– Upravljanje novom uslugom, evaluaciju, održivost i dugoročno planiranje razvoja djelatnosti.
Za postojeće službe pokretnih knjižnica i sve ostale polaznike:
Polaznici će sudjelovanjem u webinaru:
– steći nova znanja i kompetencije vezane za organizaciju rada i specifičnosti pokretnih knjižnica
– moći primijeniti u praksi pozitivna iskustva iz drugih knjižnica radi unapređenja vlastitog rada
– uvesti nove usluge i sadržaje rada u pokretnim knjižnicama
– upoznati trendove i suvremena kretanja u domaćem, europskom i svjetskom pokretnom knjižničarstvu
Odabrana literatura:
1. Pokretne knjižnice – prije, za vrijeme (i poslije) pandemije koronavirusa : zbornik radova / 15. okrugli stol o pokretnim knjižnicama i 9. festival hrvatskih bibliobusa, Vinkovci, 8. i 9. lipnja 2021.; [organizator Komisija za pokretne knjižnice HKD-a, suorganizator Gradska knjižnica i čitaonica „Vinkovci] ; [uredništvo Iva Grković, Klaudija Mandić, Tihomir Marojević, Ljiljana Vugrinec] ; [prijevod i lektura engleskog teksta Lucija Škrlec]. Vinkovci : Gradska knjižnica i čitaonica Vinkovci, 2021. 200 str. : ilustr. ; 24 cm.
2. Pokretne knjižnice u Hrvatskoj : zbornik radova / 10. okrugli stol o pokretnim knjižnicama i 4. festival hrvatskih bibliobusa “Od kočije do suvremenog bibliobusa”, Karlovac, 15. travnja 2011. ; [organizatori Komisija za pokretne knjižnice HKD-a [i] Gradska knjižnica “Ivan Goran Kovačić” Karlovac] ; uredile Ljiljana Vugrinec, Ljiljana Črnjar, Frida Bišćan ; [prijevod na engleski Edita Gojka, Tea Fluksi]. Zagreb : Hrvatsko knjižničarsko društvo ; Karlovac : Gradska knjižnica “Ivan Goran Kovačić”, 2012. 264 str. : ilustr. ; 24 cm.
3. Program razvoja mreže pokretnih knjižnica u RH od 2023. do 2032. godine. Ministarstvo kulture i medija RH, 2023. Dostupno na: https://min-kulture.gov.hr/vijesti-8/objavljen-program-razvoja-mreze-pokretnih-knjiznica-u-republici-hrvatskoj-od-2023-do-2032/24544
4. Smjernice za pokretne knjižnice / prerađeno izdanje priredila radna skupina IFLA-ine Sekcije za narodne knjižnice na čelu s Ianom Stringerom ; [s engleskog prevela Sanja Kovačević]. Zagreb : Hrvatsko knjižničarsko društvo, 2011. 59 str., [24] str. s tablama : ilustr. u bojama ; 24 cm. (Povremena izdanja Hrvatskoga knjižničarskog društva, ISSN 1334-7667. Novi niz ; knj. 26)
Zakonski i podzakonski osnovni propisi:
1. Zakon o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti. // Narodne novine 17, 2019. Dostupno na: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2019_02_17_356.html
2. Standard za narodne knjižnice u Republici Hrvatskoj. // Narodne novine, 103/2021. Dostupno na: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2021_09_103_1834.html
Kompetencijska matrica:
C.1. , F.1. , F.2. , F.5., G.1.
Metode poučavanja:
Predavanje i rasprava.
Mjerenje postignuća:
U praktičnom dijelu polaznici će razmjenjivati iskustva i primjere dobre prakse.

Informacije o tečaju
Predavači:
Iva Grković, viša knjižničarka
Klaudija Mandić, knjižničarka
Datum održavanja:
U pripremi
Vrijeme održavanja:
U pripremi
Mjesto održavanja:
On-line
Vrijednost:
0.2 CEU
Cijena:
Besplatno