Webinari

III. 10. Kako očuvati knjižničnu baštinu: registracija, digitalizacija i restauracija (ciklus webinara)

Ciklus se sastoji od četiri webinara koji će se održati prema sljedećem rasporedu:

Zaštita knjižnične baštine: zakonodavni okvir – 18. ožujka 2025.
Registracija knjižnične baštine: studije slučaja – 20. ožujka 2025.
Zaštita knjižnične baštine: restauracija i konzervacija – 27. ožujka 2025.
Digitalizacija: ključ očuvanja – 3. travnja 2025.

 

Namjena:
Cilj je pružiti polaznicima temeljno razumijevanje procesa zaštite knjižnične baštine, uključujući ključne aspekte registracije kulturnih dobara, digitalizacije te restauracije i konzervacije. Kroz praktične primjere i teorijska znanja, webinari omogućavaju stjecanje vještina potrebnih za očuvanje kulturnog naslijeđa, čime se doprinosi dugoročnoj zaštiti i dostupnosti vrijednih knjižničnih resursa za buduće generacije. Webinari su namijenjeni svima i nije potrebno predznanje.

Ishodi učenja:
Polaznici će u ovom ciklusu webinara steći znanje o pravnom postupku registracije kulturnog dobra, upoznati se s radom Registra kulturnih dobara te će im biti pojašnjeni koraci koje trebaju poduzeti kako bi pravilno zaštitili svoju građu registracijom, digitalizacijom i konzervacijom. Pri završetku prvog modula, polaznici će dobiti osnovno razumijevanje zaštite pisane baštine, uključujući zakonodavni okvir i registar kulturnih dobara. Kroz drugi modul, polaznici će steći praktično razumijevanje procesa registracije pisane baštine, analizirati studije slučaja te naučiti ključne korake za dobivanje Rješenja o kulturnom dobru i uloge knjižničara i konzervatora u zaštiti baštine. Na kraju trećeg modula, polaznici će steći znanje o principima i tehnikama restauracije pisane baštine, etičkim aspektima intervencija, te postupcima prijavljivanja obnove baštine, s naglaskom na prioritetnu građu u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici. Kroz posljednji modul polaznici će steći znanje o tehnikama i tehnologijama digitalizacije knjižnične baštine, važnosti digitaliziranja rijetkih i vrijednih knjiga, te etičkim smjernicama i politici otvorenog pristupa u procesu digitalizacije kulturne baštine.

Sadržaj: Ciklus od četiri webinara koji pružaju sveobuhvatan pregled ključnih procesa zaštite knjižnične baštine, omogućujući polaznicima da steknu duboko razumijevanje teorijskih osnova, zakonskih okvira, tehničkih postupaka i praktičnih alata potrebnih za očuvanje i zaštitu knjižnične baštine. Cilj webinara je pružiti uvid u sve korake koje vode ka trajnom očuvanju pisane baštine, od prvih mjera do postavljanja dugoročnih ciljeva. Zaštita knjižnične baštine ne može biti ostvarena bez suradnje između različitih institucija i stručnjaka. Polaznici će se upoznati s organizacijama i inicijativama koje se bave zaštitom kulturnih dobara na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Naglasit će se važnost suradnje s arhivima, muzejima, Ministarstvom Kulture i Medija, nevladinim organizacijama, te međunarodnim tijelima poput UNESCO-a i IFLA-e. Dodatno, razmotrit će se uloga knjižnica.

Prvi webinar održat će Zrinka Stepanić Hofer i Mia Perković pod naslovom Zaštita knjižnične baštine, zakonodavni okvir. Polaznici će se upoznati s osnovama zaštite kulturnih dobara, s posebnim naglaskom na specifičnosti knjižnične baštine. Bit će objašnjena važnost očuvanja knjižničnih zbirki, koje čine neprocjenjive kulturne, povijesne i znanstvene vrijednosti. Jedna od ključnih točaka ove edukacije bit će pravilno vođenje postupka registracije knjižnične baštine kao kulturnih dobara, što predstavlja prvi korak u njezinoj zaštiti. Registracija omogućava pravnu zaštitu i pristup financijskim sredstvima za očuvanje zbirki. Polaznici će se upoznati s relevantnim zakonodavstvom, međunarodnim standardima i smjernicama za registraciju kulturnih dobara, kao i s ulogom Registra kulturnih dobara Ministarstva kulture i medija. Naglasak će biti na važnosti preciznog dokumentiranja, kategorizacije i inventarizacije knjižničnih materijala, te ulozi nacionalnih i međunarodnih baza podataka u ovom procesu.

Drugi webinar održat će Ivan Volarević i Mia Perković pod naslovom Registracija knjižnične baštine, studije slučaja, a analizirat će se konkretne studije slučaja i uspješnih i izazovnih praksi iz knjižničnih i kulturnih institucija u Hrvatskoj kroz stručne nadzore koje provodi Hrvatski zavod za knjižničarstvo. Polaznici će imati priliku detaljno razmotriti stvarne izazove i rješenja u procesu zaštite knjižnične baštine. Knjižničari će biti upoznati sa svim potrebnim koracima za dobivanje Rješenja o kulturnom dobru kao i o ulozi knjižničara i konzervatora u zaštiti baštine. Kroz ovaj modul, polaznici će steći praktično razumijevanje procesa registracije pisane baštine, analizirati studije slučaja te naučiti ključne korake za dobivanje Rješenja o kulturnom dobru i uloge knjižničara i konzervatora u zaštiti baštine.

Treći webinar održat će dr. sc. Sanda Milošević i Mia Perković pod naslovom Zaštita knjižnične baštine: restauracija i konzervacija. Restauracija predstavlja neophodan proces u obnovi fizički oštećenih ili degradiranih knjižničnih materijala. Ovaj modul će polaznicima pružiti znanja o principima i tehnikama restauracije. Polaznici će naučiti prepoznavati različite vrste oštećenja te metode koje se primjenjuju za vraćanje knjiga i rukopisa u optimalno stanje, uz očuvanje njihovih kulturnih vrijednosti. U kontekstu restauracije, bit će obrađeni i etički aspekti, poput odluka o intervencijama, minimalnoj intervenciji i balansiranju između očuvanja izvornog stanja i potrebe za obnovom. Polaznici će biti upućeni u poslovanje Odjela Zaštite i pohrane Nacionalne i sveučilišne knjižnice te način na koji mogu prijavljivati obnovu baštine s naglaskom na prioritetnu građu.

Četvrti webinar održat će Karolina Holub i Mia Perković pod naslovom Digitalizacija, ključ očuvanja. Digitalizacija je zaista ključna strategija za dugoročno očuvanje knjižnične baštine. Kroz ovaj dio edukacije, polaznici će se upoznati s tehnikama i tehnologijama digitalizacije, kao i s važnosti digitaliziranja rijetkih i vrijednih knjiga. Razmotrit će se teme vezane uz pristup i dostupnost digitaliziranih materijala, uključujući politiku otvorenog pristupa, zaštitu intelektualnog vlasništva i etičke smjernice u digitalizaciji kulturne baštine. Polaznici će steći uvid u važnost i vrstu baštinske građe koja se digitalizira.

Odabrana literatura:

  1. Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara (NN 69/99, NN 151/03; NN 157/03 Ispravak, NN 87/09, NN 88/10, NN 61/11 , NN 25/12, NN 136/12 , NN 157/13,NN 152/14, 44/17 i 90/18) – novi Zakon u zakonodavnoj proceduri
  2. Zakon o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti (NN 17/19, NN 98/19, NN 114/22, NN 36/24)
  3. Antolović, Jadran. Menadžment u kulturi. Zagreb: Hadrian, 2009.
  4. Antolović, Jadran. Zaštita i očuvanje kulturnih dobara. Zagreb: Hadrian, 2009.
  5. McCann, Laura. Conservation Documentation in Research Libraries: Making the Link with MARC Dana. Library Resources & Techncal Services, vol. 57, no. 1, str. 30-50. Dostupno na: https://journals.ala.org/index.php/lrts/article/view/5220/6340.
  1. Harrison, Rodney. Heritage: Critical Approaches. London:New York: Routledge, 2012.

Kompetencijska matrica: B.1., B.2., C.1.

Metode poučavanja: predavanje i rasprava

Mjerenje postignuća: Polaznici će kroz raspravu demonstrirati razumijevanje ključnih pojmova.

Informacije o tečaju

Predavači:

Zrinka Stepanić Hofer, dipl. povijesti umjetnosti i etnologije

dr. sc. Sanda Milošević

Karolina Holub, knjižničarska savjetnica

Ivan Volarević, knjižničar

Mia Perković, konzervatorica

Datum održavanja:
U pripremi

Vrijeme održavanja:
U pripremi

Mjesto održavanja:
online

Vrijednost:
0.15 CEU

Cijena:
Besplatno

Prijavi se na webinar