IV.7. Mogućnosti primjene Pravilnika za opis i pristup građi u knjižnicama, arhivima i muzejima na opis neomeđene građe
Namjena:
Webinar je namijenjen stručnjacima koji se bave obradom građe u baštinskim ustanovama (katalogizatorima, dokumentaristima, kustosima, arhivistima).
Ishodi učenja:
Nakon odslušanog webinara polaznici će:
• razumjeti namjenu, ciljeve i strukturu Pravilnika KAM
• samostalno se služiti Pravilnikom, pretraživati i filtrirati sadržaj kako bi pronašli i primijenili odgovarajuće upute za serijsku građu
• usvojiti koncepte i nazivlje vezano uz identifikaciju i opis građe, agenata, mjesta i vremenskih raspona
• usvojiti najvažnija pravila o izvorima, odabiru i načinu oblikovanja podataka prema Pravilniku
• biti upoznati s novostima koje Pravilnik donosi u odnosu na aktualne standarde i praksu opisa serijske građe
• moći utvrditi aplikacijski profil za primjenu Pravilnika u svojoj zajednici i/ili ustanovi
Sadržaj:
Svrha tečaja je upoznati stručnjake koji se bave opisom građe u baštinskim ustanovama (katalogizatore, dokumentariste, kustose, arhiviste) s uputama za identifikaciju i opis serijske građe u Pravilniku za opis i pristup građi u knjižnicama, arhivima i muzejima.
Serijska građa nalazi se u svim trima vrstama baštinskih ustanova, a primjenom Pravilnika KAM postigao bi se ujednačen opis te vrste građe bez obzira na različito organiziran način obrade, pohrane i dostupnosti građe u određenoj ustanovi.
Cilj je tečaja rastumačiti polaznicima strukturu Pravilnika i dati upute kako pretraživati, pregledavati te filtrirati elemente podataka potrebne za opis serijske tekstualne građe, uputiti ih u opseg i obveznost pojedinih elemenata. U uvodnom dijelu webinara predstavit će se koncepcija Pravilnika (vrste jedinica opisa, temeljno nazivlje itd.) s naglaskom na specifičnost serijske građe u okviru samog konceptualnog modela. U nastavku će se dati primjeri izrade aplikacijskih modela prema serijskoj građi na različitim medijima te primjeri implementacije pravilnika i mapiranja u sustav – na razini formata, ali i cjelokupnog informacijsko-knjižničnog sustava.
Također će biti riječ o vrstama odnosa između serijske građe, ali i serijske građe i agenata koji su raznim ulogama vezani uz njezino stvaranje, te sličnostima i razlikama u odnosu na dosadašnju praksu.
Odabrana literatura:
-
- Pravilnik za opis i pristup građi u knjižnicama, arhivima i muzejima. Zagreb : Hrvatski državni arhiv: Muzejski dokumentacijski centar : Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, 2021. Dostupno na: https://pravilnik.kam.hr.
- Vukadin A. Pravilnik za opis i pristup građi u arhivima, knjižnicama i muzejima. @rhivi [Internet]. 2017 [pristupljeno 25.11.2022.];(2):13-13. Dostupno na: https://hrcak.srce.hr/212970.
- Pigac, S. Katalogizacija novina: pogled kroz konceptualne modele. // Vjesnik bibliotekara Hrvatske 59, 1-2(2016). [pristupljeno 25.11.2022.]. (Dostupno na: https://www.hkdrustvo.hr/vjesnik-bibliotekara-hrvatske/index.php/vbh/article/view/20/15.
- Žumer, M.; Aalberg,T.; O’Neill, E. Application of the FRBR/LRM Model to Continuing Resources. // IFLA WLIC 2019. [pristupljeno 25.11.2022.]. Dostupno na: https://library.ifla.org/2464/1/208-zumer-en.pdf.
- Jones, Ed. (2005). The FRBR Model as Applied to Continuing Resources. Library Resources & Technical Services, 49(4), p. 228.
Kompetencijska matrica: A.1.
Metode poučavanja: Predavanje i rasprava
Mjerenje postignuća: Polaznici će analizirati primjere iz prakse te predlagati rješenja u skladu s uputama za identifikaciju i opis serijske građe u Pravilniku za opis i pristup građi u knjižnicama, arhivima i muzejima.

Informacije o tečaju
Predavač:
mr. sc. Sonja Pigac, knjižničarska savjetnica
Datum održavanja:
U pripremi
Vrijeme održavanja:
U pripremi
Mjesto održavanja:
Online
Vrijednost:
0.15 CEU
Cijena:
Besplatno