Modul III: Upravljanje zbirkama

III.8. Upravljanje ostavštinama u knjižnicama i srodnim baštinskim ustanovama (tečaj)

Namjena:
Radionica je namijenjena knjižničarima, arhivistima i kustosima te ostalim baštinskim stručnjacima koji rade s pisanom baštinom u izvornom ili digitalnom obliku. Predznanje nije neophodno, ali je iskustvo praktičnog rada s upravljanjem, obradom, opisom i izlaganjem pisane baštine poželjno. Od polaznika se očekuje aktivno sudjelovanje u radionici. 

Ishodi učenja:
Polaznici će usvojiti znanja o mogućnostima obrade, opisa i prezentacije ostavština kao složenih kulturoloških cjelina, osnažiti tehnike istraživanja provenijencije građe i poboljšati razumijevanje modela upravljanja ostavštinama u baštinskim ustanovama.

Sadržaj:
Planirano je predavanje u trajanju od 90 minuta  u kojima, prema predviđenim tematski cjelinama u kojima bi se izmjenjivale predavačice.

  • Što definiramo pod pojmom ostavštine
  • Gdje se sve čuvaju; primjeri iz Hrvatske, primjeri iz inozemstva
  • Modeli upravljanja ostavštinama – primjeri iz Hrvatske, primjeri iz inozemstva
  • Smjernice za upravljanje ostavštinama u NSK – potreba prilagodbe u drugim ustanovama. Analiza stanja prije izrade Smjernica.
  • Podaci o provenijenciji građe – tehnike istraživanja
  • Informacijske i poslovne posljedice ne-upravljanja ostavštinama i koristi od unaprijed definiranog modela upravljanja ostavštinama prilagođenog kontekstu ustanove.

Odabrana literatura:

  1. Balint, Benjamin. 2019. Posljednji Kafkin proces : slučaj jedne književne ostavštine. Zagreb : TIM press.
  2. Štefanac, Tamara ur. 2024. Smjernice za postupanje s ostavštinama u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Zagreb: Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu.
  3. https://nsk.hr/wp-content/uploads/2024/07/Smjernice-za-postupanje-s-ostavstinom-u-NSK-16-7-2024.pdf
  4. Špoljarić Kizivat, Marijana. Kvantitativna analiza legata Viktora D. Sonnenfelda u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek // Osječki zbornik 30(2011)
  5. Vinaj, M.; Knežević Križić, I. Knjižno naslijeđe obitelji Truhelka u Muzeju Slavonije – kulturno-povijesni kontekst  // Osječki zbornik 36(2020)

Kompetencijska matrica: A.1.3., B.1., E.1.3., E.3.2.,  F.5. E.1.3.

Metoda poučavanja: Predavanje i radionica

Mjerenje postignuća: Polaznici će kroz aktivno sudjelovanje u radionici demonstrirati stečena znanja o mogućnostima obrade, upisa i prezentacije osavštine.

Informacije o tečaju

Predavači:

dr. sc. Marina Vinaj, knjižničarska savjetnica

dr. sc. Tamara Štefanac, viša arhivistica i kustosica

Datum održavanja:
U pripremi

Vrijeme održavanja:
U pripremi

Mjesto održavanja:
U pripremi

Vrijednost:
0.4 CEU

Cijena:
Besplatno

Prijavi se na tečaj