Modul VII: Nakladništvo

VII.1. Primjena norma za knjižničare i informacijske i dokumentacijske stručnjake

Namjena:
Ciljana skupina polaznika su knjižničari, informacijski i dokumentacijski stručnjaci kojima je predmet interesa upoznavanje i primjena međunarodnih normiranih identifikatora, opisa i poveznih metapodataka u knjižnicama, muzejima, arhivima te industrijama sadržaja, uključujući nakladnike i druge dobavljače sadržaja kao što su platforme za objavu publikacija, citatne i druge baze podataka. Za ovaj tečaj potrebno je znanje usvojeno na webinaru Normizacija i norme za arhive, knjžnice i muzeje.

Ishodi učenja:
Polaznici će nadograditi osnovna znanja stečena na webinaru Normizacija i norme za arhive, knjižnice i muzeje. Po završetku tečaja polaznici će biti u mogućnosti služiti se podacima iz međunarodnih i europskih razina normizacije. Moći će pretraživati novosti o dokumentima važnima za njihovo poslovanje. Moći će sudjelovati u online radionicama koje organiziraju CEN i ISO. Bit će im omogućen pregled norma po izboru u zaštićenoj verziji. Upoznat će se s procesom prijevoda i objave norma, sudjelovanjem u javnoj raspravi i  popunjavanjem obrazaca za komentare. Također će naučiti prepoznati važnost primjene norma u poslovanju te koje su norme važne za njihovo područje i kako ih primjenjivati u poslovanju.
Usvojit će osnovna znanja o međunarodnim normama koje propisuju kako urediti serijsku ili monografsku publikaciju, koji su normirani elementi i gdje se i kako navode na publikacijama. Usvojit će znanja o strukturi normi identifikacijskih sustava te koji su normirani identifikatori. Upoznat će se sa strukturom, primjenom i interoperabilnosti identifikatora i pridruženih metapodataka i radom sustava na međunarodnoj razini.

Sadržaj:
Polaznicima će se predstaviti svi alati za rad u normizaciji koji postoje na nacionalnoj, ali i na međunarodnim razinama. Bit će educirani kako prepoznati važnost primjene norma u poslovanju te koje su norme važne za njihovo područje. Polaznici će moći pregledavati norme u repozitoriju Hrvatskoga zavoda za norme, a također i posjetiti normoteku gdje će im biti predstavljen sustav pretraživanja te mogućnost besplatnog uvida u norme. Polaznici će također dobiti informacije o upotrebi norma u pisanju znanstvenih radova. Upoznat će se s radom tehničkih odbora, a posebno radom tehničkog odbora HZN TO 46, Bibliotekarstvo, dokumentacija i informacije te s normama iz ovog područja i njihovom primjenom u svakodnevnom radu. U konkretnijem smislu govorit će se o normama koje propisuju primjenu  normiranih identifikatora i normirani način uređivanja publikacija što je sve više predmet interesa knjižnica, nakladnika, bibliografskih i citatnih baza podataka, repozitorija, sveučilišta, pokrovitelja itd.

Odabrana literatura:

  1. Unutrašnja pravila za normizaciju UPN 1 do UPN 6. Hrvatski zavod za norme.
  2. ISO publikacija Teaching Standards (dostupna besplatna verzija online),
  3. ISO publikacija My ISO job (dostupna besplatna verzija online)
  4. Hakala, J. The Seven Levels of Identification: an Overview of the Current State of Identifying Objects within Digital Libraries. // Electronic Library and Information Systems 40, 4(2006), 361-371.
  5. Hakala, J. Persistent identifiers – an overview [citirano: 2023-11-17]. Dostupno na: https://www.academia.edu/77589367/Persistent_identifiers_an_overview

Kompetencijska matrica: D.1.1., E.2.1., E.3.1., F.5., G.3.

Metode poučavanja: Predavanje i vježbe

Mjerenje postignuća: Polaznici će izdvojiti međunarodne norme koje im mogu koristiti u radu.

Informacije o tečaju

Predavači:

Marina Babić, dipl. novinar

mr. sc. Danijela Getliher, knjižničarska savjetnica

Datum održavanja:
U pripremi

Vrijeme održavanja:
U pripremi

Mjesto održavanja:

Vrijednost:
0.5 CEU

Cijena:
Besplatno

Prijavi se na tečaj