VII.1. Primjena norma za knjižničare i informacijske i dokumentacijske stručnjake
Namjena:
Ciljana skupina polaznika su knjižničari, informacijski i dokumentacijski stručnjaci kojima je predmet interesa upoznavanje i primjena međunarodnih normiranih identifikatora, opisa i poveznih metapodataka u knjižnicama, muzejima, arhivima te industrijama sadržaja, uključujući nakladnike i druge dobavljače sadržaja kao što su platforme za objavu publikacija, citatne i druge baze podataka. Za ovaj tečaj potrebno je znanje usvojeno na webinaru Normizacija i norme za arhive, knjžnice i muzeje.
Ishodi učenja:
Polaznici će nadograditi osnovna znanja stečena na webinaru Normizacija i norme za arhive, knjižnice i muzeje. Po završetku tečaja polaznici će biti u mogućnosti služiti se podacima iz međunarodnih i europskih razina normizacije. Moći će pretraživati novosti o dokumentima važnima za njihovo poslovanje. Moći će sudjelovati u online radionicama koje organiziraju CEN i ISO. Bit će im omogućen pregled norma po izboru u zaštićenoj verziji. Upoznat će se s procesom prijevoda i objave norma, sudjelovanjem u javnoj raspravi i popunjavanjem obrazaca za komentare. Također će naučiti prepoznati važnost primjene norma u poslovanju te koje su norme važne za njihovo područje i kako ih primjenjivati u poslovanju.
Usvojit će osnovna znanja o međunarodnim normama koje propisuju kako urediti serijsku ili monografsku publikaciju, koji su normirani elementi i gdje se i kako navode na publikacijama. Usvojit će znanja o strukturi normi identifikacijskih sustava te koji su normirani identifikatori. Upoznat će se sa strukturom, primjenom i interoperabilnosti identifikatora i pridruženih metapodataka i radom sustava na međunarodnoj razini.
Sadržaj:
Polaznicima će se predstaviti svi alati za rad u normizaciji koji postoje na nacionalnoj, ali i na međunarodnim razinama. Bit će educirani kako prepoznati važnost primjene norma u poslovanju te koje su norme važne za njihovo područje. Polaznici će moći pregledavati norme u repozitoriju Hrvatskoga zavoda za norme, a također i posjetiti normoteku gdje će im biti predstavljen sustav pretraživanja te mogućnost besplatnog uvida u norme. Polaznici će također dobiti informacije o upotrebi norma u pisanju znanstvenih radova. Upoznat će se s radom tehničkih odbora, a posebno radom tehničkog odbora HZN TO 46, Bibliotekarstvo, dokumentacija i informacije te s normama iz ovog područja i njihovom primjenom u svakodnevnom radu. U konkretnijem smislu govorit će se o normama koje propisuju primjenu normiranih identifikatora i normirani način uređivanja publikacija što je sve više predmet interesa knjižnica, nakladnika, bibliografskih i citatnih baza podataka, repozitorija, sveučilišta, pokrovitelja itd.
Odabrana literatura:
- Unutrašnja pravila za normizaciju UPN 1 do UPN 6. Hrvatski zavod za norme.
- ISO publikacija Teaching Standards (dostupna besplatna verzija online),
- ISO publikacija My ISO job (dostupna besplatna verzija online)
- Hakala, J. The Seven Levels of Identification: an Overview of the Current State of Identifying Objects within Digital Libraries. // Electronic Library and Information Systems 40, 4(2006), 361-371.
- Hakala, J. Persistent identifiers – an overview [citirano: 2023-11-17]. Dostupno na: https://www.academia.edu/77589367/Persistent_identifiers_an_overview
Kompetencijska matrica: D.1.1., E.2.1., E.3.1., F.5., G.3.
Metode poučavanja: Predavanje i vježbe
Mjerenje postignuća: Polaznici će izdvojiti međunarodne norme koje im mogu koristiti u radu.

Informacije o tečaju
Predavači:
Marina Babić, dipl. novinar
mr. sc. Danijela Getliher, knjižničarska savjetnica
Datum održavanja:
U pripremi
Vrijeme održavanja:
U pripremi
Mjesto održavanja:
Vrijednost:
0.5 CEU
Cijena:
Besplatno