Modul VIII: Digitalizacija građe

VIII.3. Trajna pohrana i dostupnost digitalne građe u knjižnicama

Namjena:
Radionica je namijenjena knjižničarima svih vrsta knjižnica koji rade ili će raditi s digitalnom građom.

Ishodi učenja:
Polaznici će na radionici usvojiti znanja o radnim procesima i normama u postupcima trajne pohrane i korištenja digitalne građe (digitalizirane i izvorno digitalne) u knjižnicama. Polaznici će po odslušanoj radionici dobiti uvid u cjeloviti proces upravljanja digitalnom građom te biti u mogućnosti koristiti alate za trajnu pohranu i objavu na portalu e-Kultura uspostavljenom u sklopu projekta e-Kultura: Digitalizacija kulturne baštine.

Sadržaj:
Trajna pohrana i zaštita digitalne knjižnične građe na nacionalnoj razini omogućena je uspostavom Središnjeg sustava za trajnu pohranu koji je razvilo Ministarstvo kulture i medija.
Na radionici će se predstaviti proces uključivanja knjižnica u Središnji sustav za trajnu pohranu te dati smjernice i upute za korištenje novih alata i sustava e-Kultura. Radionica je podijeljena u četiri cjeline.
U uvodnom dijelu pojasnit će se uloga NSK kao matične knjižnice, domenskog agregatora i ustanove koja je zadužena za izgradnju Hrvatske digitalne knjižnice. Prikazat će se preduvjeti i modeli uključivanja knjižnica u sustav.
U drugom dijelu dat će se pregled izjava o pravima i licencijama koje je potrebno koristiti u izradi metapodataka digitalne građe za označivanje njihovog autorskopravnog statusa te naznačiti utjecaj autorskog prava na digitalizaciju i dostupnost građe. 
U trećem dijelu predstavit će se način pripreme građe za digitalizaciju te tehnički i administrativni metapodaci koje je potrebno bilježiti. 
U četvrtoj cjelini prikazat će se načini integracije podataka u Središnji sustav za trajnu pohranu, predstavit će se modul za praćenje radnog procesa digitalizacije građe i njegova uloga u procesu trajne pohrane te će se objasniti najvažniji elementi radnog procesa u Središnjem sustavu. Uz to, dat će se i prikaz metapodataka koji su nužni za dostavu na portal e-Kultura i u Europeanu.

Odabrana literatura:

  1. Smjernice za digitalizaciju kulturne baštine. Dostupno na: https://min-kulture.gov.hr/UserDocsImages/dokumenti/digitalizacija%20kulturne%20bastine/Smjernice%20za%20digitalizaciju%20gra%C4%91e%20eKultura%2C%20srpanj2023_.docx
  2. Standard za digitalne knjižnice (NN 103/2021). Dostupno na: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2021_09_103_1836.html
  3. Pravilnik o zaštiti, reviziji i otpisu knjižnične građe (NN 27/2023). Dostupno na: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2023_03_27_452.html
  4. OAIS Reference Model ISO (14721). Dostupno na: http://www.oais.info/
  5. Stančić, H. Teorijski model postojanog očuvanja autentičnosti elektroničkih informacijskih objekata. Doktorska disertacija. Zagreb : Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2005. Dostupno na: https://www.bib.irb.hr:8443/244465

Kompetencijska matrica: B.2., C.1.1., D.2.1., D.3.

Metode poučavanja: Radionica

Mjerenje postignuća: Polaznici će analizirati primjere iz prakse te implementirati rješenja dobivena temeljem uvida u cjeloviti proces upravljanja digitalnom građom.

Informacije o tečaju

Predavači:

Dr. sc. Sofija Klarin Zadravec, knjižničarska savjetnica

Karolina Holub, knjižničarska savjetnica

Renata Petrušić, knjižničarska savjetnica

Matilda Justinić, viša knjižničarka

Iva Adžaga Ašperger, knjižničarka

Sanja Lapiš, knjižničarka

Datum održavanja:
U pripremi

Vrijeme održavanja:
U pripremi

Mjesto održavanja:
U pripremi

Vrijednost:
0.4 CEU

Cijena:
U pripremi